Historie sportovního areálu „Vranovský žleb“

Historie i současnost sportovního areálu „Vranovský žleb“

První práce na budování sportovního areálu ve Vranově u Brna započaly v roce 1966 v souladu s plánem zástavby této obce. Ještě v tomto roce se v místech dnešní závodní a tréninkové tratě jel první závod a to střediskový přebor jihomoravského kraje. Tehdejší výbor ZO Svazarmu a jeho sportovní odbor, který měl 22 aktivních závodníků, s obtížemi hledal vhodné pozemky pro realizaci velkých cílů. I když návrhů bylo několik, zvítězil „Vranovský žleb“ a to nejen pro vhodnou konfiguraci terénu, alei pro velké pochopení členů tehdejšího MNV Vranov a Státního statku Brno-venkov. Během mnoha let nadšením podepřené tvrdé práce vepsali členové Automotoklubu Zbrojovky Brno s pomocí vranovských občanů, jejich MNV a jiných organizací do členitého terénu desítky tisíc dobrovolných hodin, které, vyčísleno řečí ekonomů by řádově přišly na statisíce korun.

Dnešní areál ,který si prohlížíte, patří mezi nejlepší v naší republice a jsou v něm skryty touhy členů AMK a jezdců, kteří se podíleli na jeho budování. Sluší se připomenout alespoň část členů AMK, kteří stáli u zrodu areálu a byli hlavními iniciátory odvážného projektu – Miroslav a Karel Štaudovi, Ducháček, Řeholka, Leicher, Machatka, Meluzin, Pochop, Provalil a řada dalších. Sezónu od sezóny hostil „Vranovský žleb“ sportovní podniky mistrovství republikového šampionátu a krajské přebory a to v podání motokrosařů, bikrosařů, náročnou trať okusily i sajdkárkrosové a autokrosové posádky. A protože do sportovního areálu našly cestu i televizní kamery, Vranov u Brna se dostal do podvědomí veřejnosti nejenom díky svému široko daleko známému kostelu. Také jezdci v barvách AMK Zbrojovka Brno, odchováni vranovskou tratí, se starali o proslulost sportovního areálu. Mnozí se propracovali až na světovou úroveň. Připomeňme si tato jména: Miroslav Štaud ml., Milan Ducháček, Miroslav Kučírek, bratři František a Vojtěch Brumlové, Jaromír Žádník. Další jezdci se postarali o republikové a krajské tituly. Na vybudované a dnes již zaniklé bikrosové trati si mnoho talentovaných jezdců vysloužilo pozdější motokrosařské ostruhy (bratři Brumlové,Jan Šindelář,Miroslav Šamaj). Dnešním posláním a snahou členů AMK je nenásilnou formou podchytit volný čas mládeže, nabídnout jim možnost jízdy v náročném terénu a to i nečlenům AMK. Tím se alespoň u části mládeže zamezí bezduchému vysedávání po hospodách,braní drog.

O tom, že se tato práce daří svědčí členská základna v počtu 34 členů – z toho 15 aktivních jezdců. Poděkování patří také zastupitelům obce Vranov, v čele se starostkou ing.K.Jetelinovou, díky jejichž pochopení může sportovní areál pořádat zajímavé akce. Zájemci o motokrosové závodění budou ve „Vranovském žlebu“ vždy vítáni, stačí si do diářů poznamenat pravidelné úterní a čtvrteční tréninky, vždy od 14-19hodin.Přijít mohou i přátelé terénního sportu bez jezdeckých ambicí, kteří by však rádi pomohli svými rozličnými schopnostmi.

Přejeme Vám příjemný sportovní zážitek,jezdcům vynikající sportovní výkony a těšíme se s Vámi na dobrý průběh závodů.
Ředitelství závodu a pořadatelé z AČR AMK Zbrojovka Brno

(autor článku Miroslav Štaud st., rok 2010)